Türkçe

ADATEPE-BABAKALE-ÇAMKALABAK GEZİSİ

4908 kez bakılmış

*7.30 Dernek binasından hareket

*9.00 Adatepe köyüne varış ve çınar altında sabah kahvaltısı.Kahvaltı sonrası saat 12.00 ye kadar serbest zaman.Köy içinde ve yürüme mesafesindeki Zeus atların da fotoğraf çekimi.

*12.00 hareket

*13.15 Babakale ye varış, öğlen yemeği ve fotoğraf çekimi için serbet zaman.

*15.30 hareket

*16.00 Çamkalabak köyüne varış ve 1,5 saat köyde serbest zaman

*17.30 hareket

*19.00 Akçay Olive City alışveriş merkezinde mola

*20.15 hareket

*21.15 Ayvalık a varış

ADATEPE KÖYÜ

ADATEPE Ege Denizinin doğu kıyısında,İda Dağının batı yamaçlarında,Edremit Körfezinin kuzey ucunda bulunmaktadır. Yerleşim antik çağlarda başlamış, İliada destanında "Gargaros"olarak adıgeçen bölgededir ve yerleşim günümüzde de sürmektedir. Köyün bulunduğu bölge Truva , Leleg, Midilli, Pers, Atina, Roma, Selçuklu, Osmanlı hakimiyetleri görmüş ve bunların izlerini taşımaktadır. Yüzyılların birikiminin oluşturduğu taş işçiliğinin örnekleri köyde mevcut binalarda görülmektedir. Çevrede betonlaşmanın başlaması nedeniyle köy 1989 yılında SIT alanı ilan edilmiştir. Bugün,daha önceden mevcut evlerden başka yeni ev yapılamamakta,mevcut ayakta olan evler aslına uygun restore edilmekte,yıkık durumda olan evler ise köydeki mimariye uygun yeniden inşa edilmektedir. (Bunlar için Anıtlar Kuruluna proje ile başvurulması gerekmektedir.) ZEUS ALTARI antik çağdan kalmış olup,köyün denize bakan tepesinde bulunmaktadır. Köyde bulunan tarihi eserler Çanakkale Müzesi tarafından koruma altına alınmıştır. Köy camii Selçuklu yapımıdır.

BABAKALE

Babakale köyü ülkemizin en batısında Bababurnu’nun uç kısmında yer alıyor. Sadece ülkemizin değil aynı zamanda Asya kıtasının da en uç noktası. Babakale’den sonra toprak bitiyor denizler güzeli Ege Denizi başlıyor. Aynı zamanda Ege denizi ile Marmara denizinin ayrım noktasında bulunuyor. Babakale’den aşağısı Ege denizi yukarı tarafı ise Marmara denizi.

Burada evlerin kapıları kesinlikle kilitlenmez. En fazla ip bağlanır oda kimse girmesin diye değil eş dost geldiğinde ne zaman geleceğini bildirmek içindir. Hangi kapıya baksanız renkli renkli ipler görürsünüz. İpe düğüm atılmamışsa ve aşağı doğru bırakılmışsa “evdeyim” ipe gelişi güzel gevşek bir düğüm atılmışsa “uzakta değilim birazdan geleceğim” ipe sıkıca bir düğüm veya birkaç düğüm arka arkaya atılmışsa “yakında değilim ve yakın zamanda eve dönemeyeceğim beklemeyin” anlamına gelir.

Babakale’de her yer size çok yakındır. Dolmuştan indiğinizde veya arabanızı park ettiğinizde tam karşınızda çınarın altında ve yanında iki kahve yer alır. Sağ tarafınızda Babakale kalesi, sol tarafınızda cami, okul, muhtarlık. Yönünüzü hafiften kuzeybatıya döndünüz mü Peksimet Yemez Latif Baba türbesini görürsünüz. Restaurantlar, bıçakcı Doğan meydandan hemen on beşmetre ilerde, hamam iki kahvenin arasındaki yoldangirince elli metre ilerde Liman otuz metre ilerde. Kısacası burada her yer meydanın çevresinde toplanmış vaziyette. Rehbere ihtiyaç duymazsınız her yer elinizi uzattığınızda tutacağınız kadar yakındır size.

 

Babakale Ayvacık’ın Gülpınar beldesine bağlı köyümüzün toplam nüfusu 471 kişi bunun 228’i erkek 243’ü bayan. Köyün meydanında şirin bir okulumuzda bulunuyor.

 

ÇAMKALABAK KÖYÜ

 

Çanakkale Ayvacık İlçesi Gülpınar’a bağlı bir Yörük köyüdür. Köy dokusu ve yaşam tarzı olarak özelliğini yitirmemiş olup ;hayvancılık ve halı-kilim dokuma ile geçimini sağlamaktadır. Aracımız köye girdiğinde köylü kadınların etrafımızı sarması sizleri şaşırtmasın. Evlerinden kaptıkları el yapımı ürünleri satmak için peşimizden ayrılmayacaklardır. Ufak tefek alışverişler yaptığımızda daha kolay fotoğraf çekebileceğimizi belirtmeliyim. Genel olarak sattıkları ürünler ; köy ekmeği,tahta kaşık, minik el örgü çanta, yazma, Yörük elbisesi , kilim,halı.

Ad Soyad: Yorum:
E-posta:
Onay kodu:
24/05/2018 Gün Ortalama:60  Bugün 25 Ziyaret var  Sitede 1 kişi var  IP:54.158.219.248