Türkçe

SEFARİHİSAR-SIĞACIK-TEOS GEZİSİ

4649 kez bakılmış

CITTA SLOW ‘UN BAŞKENTİ SEFERİHİSARA GİDİYORUZ

İtalyanca Citta (Şehir) ve İngilizce Slow (Yavaş) kelimelerinden oluşan Cittaslow kelimesi, Sakin Şehir anlamında kullanılmaktadır. Cittaslow Ağı, küreselleşmenin şehirlerin dokusunu, sakinlerini ve yaşam tarzını standartlaştırmasını ve yerel özelliklerini ortadan kaldırmasını engellemek için Slow Food hareketinden ortaya çıkmış bir kentler birliğidir. Küreselleşmenin yarattığı homojen mekanlardan biri olmak istemeyen, ye­rel kimliğini ve özelliklerini koruyarak dünya sahnesinde yer almak isteyen kasabaların ve kentlerin katıldığı bir birliktir.

Cittaslow hareketinden bahsetmek için öncelikle Slow Food hareketinin nasıl doğduğundan bahsetmek gerekmektedir. 1986 yılında Roma’nın (İtalya) simgesel meydanlarından biri olan İspanyol Merdivenlerinde uluslararası bir fast food zincirinin bir şubesinin açması sonucu ortaya çıkan tepkinin bir sonucu olarak Slow Food hareket ortaya çıkmıştır. Slow Food yerel yemeklerin uluslararası fast food zincirleri ve çok uluslu tarım şirketleri tarafından oluşturulan hızlı yaşam kültürü nedeniyle yok olmasını karşı kurulan bir harekettir. Günümüzde 100,000′den fazla üyesiyle ve 1,300 şubesiyle (convivium) Slow Food dünyanın en aktif sivil toplum kuruluşlarının başında gelmektedir.

1999 yılında 4 küçük İtalyan kentinin (Orvieto, Greve in Chianti, Bra, Positano) belediye başkanları Paolo Saturnuni önderliğinde bir araya gelerek Slow Food hareketinin kentsel boyuta taşınması gerektiğini iddia ederk Cittaslow birliğini kurmuşlardır. İlk yıllarında İtalya’da genişleyen Cittaslow hareketi günümüzde Güney Kore’den, Amerika Birleşik Devletleri’ne, Çin’den Fransa’ya yayılmış 24 ülkede 147 üyeye sahip olmuştur.

Cittaslow Kriterleri

1. Hava, su ve toprağın kalitesinin, yasa tarafından belirtilen parametrelerde olduğunun belgelenmesi.

2. Kentsel çöp ve özel atıkların ayrıştırılarak toplanmasının teşvik edilmesi ve yaygınlaştırılmasına yönelik projeler.

3. Endüstriyel ve evsel kompostlamanın teşvik edilmesi ve yaygınlaştırılması.

4. Kentsel ya da toplu kanalizasyon için, atık su arıtma tesisinin bulunması

5. RSU ve biyokütlelerden ısı üretilmesi ve özellikle alternatif enerji kaynaklarının (yenilenebilir enerji, yeşil hidrojen, mini hidroelektrik santral) kullanılması yoluyla enerji tasarrufu yapılmasına yönelik belediyenin planı.***

6. Genetiği değiştirilmiş ürünlerin (GDO) *** tarımda kullanılmasının yasaklanması

7. Reklam tabelaların ve trafik işaretlerinin düzenlenmesine dair belediyenin planı.

8. Elektromanyetik kirliliğin kontrolü için sistemler geliştirilmesi.

9. Gürültü kirliliğinin azaltılması ve kontrolü için program yapılması.

10. Işık kirliliğinin kontrolü için sistemler ve programlar oluşturulması. ***

11. Çevre yönetimi sistemlerinin benimsenmesi (EMAS ve ECOLABEL ya da ISO 9001; ISO 14000, SA 8000 ve Gündem 21 projelerine katılım). ***

 

SIĞACIK

Kanuni Sultan Süleyman döneminde Rodos seferine hazırlık amacıyla yaptırılan Sığacık Kalesi, günümüzde yerleşim yeri özelliğiyle hayatın devam ettiği ender yerlerden biri olma özelliğini koruyor.

Kale avlusunda oluşturulan Köy Pazarı’nda yalnızca Seferihisar’ın köylerinden gelen çiftçiler bahçelerinde ürettikleri ürünleri satabiliyor. Tarlalarda doğal yöntemlerle yetiştirilen sebzelerden almak için her Pazar binlerce ziyaretçi Sığacık’a akın ediyor.

 

TEOS ANTİK KENT

İzmir'in Seferihisar İlçesi'ne 5 kilometre uzaklıktaki Sığacık Köyü'nün bir kilometre güneyinde deniz kenarında bulunan Teos'un M.Ö. 1000 yıllarında İon kolonisi olarak kurulmuştur. Kurucusu Dioysos'un oğlu Athames olarak bilinir.  Teos önce Pers yönetiminde kalmış, sonra Lidyalıların, ardından yine Pers yönetimine geçmiştir. İonlarla birlikte Teos bağımsızlığını kazanmış ve mimari alan ile ticarette önemli bir yer haline gelmiştir. Kentinin en önemlileri olan Teos'te Hellenistik ve Roma dönemi kalıntıları bulunmaktadır. Ziyarete açık olan Teos'ta en önemli antik eser olarak bilinen, antik dünyanın en büyük Dionysos Tapınağıdır. Diğer önemli kalıntılar ise Agora, tiyatro, odeon, surlar ve liman kalıntılarıdır.

 

GEZİ PROGRAMI

*  7.00 DERNEK BİNAMIZDAN HAREKET EDİYORUZ.(SARIMSAKLIYA KADAR YOL GÜZERGAHI ÜZERİNDEN BİNECEK ARKADAŞLAR BUNU BELİRTSİN LÜTFEN)

*  9.00 MENEMEN SAKIPAĞA TESİSLERİNDE 30 DK KAHVALTI MOLASI

*  9.30 HAREKET

* 11.00 SEFERİHİSAR MERKEZİNE VARIŞ.

* 12.00 A KADAR SERBEST ZAMAN

*12.00 SIĞACIK KALEİÇİ NE HAREKET

*12.10 KALEİÇİNDEYİZ (KALE İÇİNDE KÖYLÜLERİN YAPTIĞI EV YEMEKLERİ VE GÖZLEME STANDLARINDA ÖĞLEN YEMEĞİMİZİ YEME İMKANIMIZ VARDIR) KALE İÇİNDE KURULAN PAZAR YERİ VE KALEİÇİ SOKAKLARINDA FOTOĞRAF ÇEKEBİLİRİZ.

* 15.10 TEOS ANTİK KENTİNE HAREKET

*15.15 TEOS ANTİK KENTİNDEYİZ

*16.30  HAREKET

*17.30 SAKIPAĞA TESİSLERİNDE 30 DK MOLA

*18.00 HAREKET  YAKLAŞIK SAAT 20.15 AYVALIK A VARIŞ.

Ad Soyad: Yorum:
E-posta:
Onay kodu:
24/05/2018 Gün Ortalama:60  Bugün 26 Ziyaret var  Sitede 2 kişi var  IP:54.158.219.248