Türkçe

16 ŞUBAT 2013 SALVADOR DALİ – NACİi KALMUKOĞLU – KAĞIT MÜZESİ GEZİ PROGRAMI

6047 kez bakılmış

https://www.facebook.com/groups/77856839396/

GEZİ FOTOĞRAFLARI İÇİN LÜTFEN TIKLAYINIZ

 

Geziye katılmak isteyen arkadaşlar 14 şubat akşamına kadar 0532 504 55 67 no lu telefondan Hüseyin YANIK ı arayıp isimlerini ve bilgilerini yazdırmaları gerekmektedir.

-7.30 Dernek binamızın önünden hareket

-9.30 

-10.00 izmir e hareket

-11.00 Arkas Sanat Galerisine varış 45 dk “Naci KALMUKOĞLU” sergisini geziyoruz.

-11.45 hareket.

-12.00 Ahmet Adnan SAYGUN Sanat Merkezinde 45 dk“Salvador DALİ” sergisini geziyoruz.

-12.45 Bornava ya hareket.

-13.15 öğlen yemeği

-14.30 Ege Üniversitesin de sn.Nedim Sönmez in sunumundan kağıdın hikayesini izliyoruz .

-16.00 Ege Üniversitesi Kağıt ve Kitap sanatları Müzesini geziyoruz.

-17.00 Forum Bornova Ve İkea da 2 saat serbest  zaman ve akşam yemeği

-19.00 İzmirden Hareket

-20.00 Menemen Sakıpağa tesislerine varış 15 dk çay molası.

-20.15 Ayvalık a hareket.

-22.00 Ayvalık a varış..

ÜCRET: Öğlen Yemeği Dahil 50tl.(sergiler ve müze girişi ücretsizdir)

“SALVADOR DALİ”

 

Salvador Domingo Felipe Jacinto Dalí y Domènech, kısaca Salvador Dalí (d. 11 Mayıs 1904 – ö. 23 Ocak 1989), Katalan sürrealist ressam. Gerçeküstü eserlerindeki tuhaf ve çarpıcı imgelerle ünlenmiştir. En iyi bilinen eseri olan Belleğin Azmi,ni 1931'de bitirmiştir.

Dalí, ressamlığın yanı sıra heykelcilikfotoğrafçılık ve filmcilikle de ilgilenmişAmerikalı animasyoncu Walt Disney ile beraber yaptığı Destino adlı kısa çizgi film, 2003'te "en iyi kısa animasyon filmi" dalında Oscar adayı olmuştur.

Katalonya doğumlu olan Dalí, 711 yılında İspanya'yı fethetmiş olan Mağribiler'in soyundan geldiğini iddia etmiş, "süslü ve cafcaflı olan her şeye, lüks hayata ve doğu kıyafetlerine olan düşkünlüğünü" de "Arap kökeni"ne bağlamıştır.[1]

Dalí hayatı boyunca, sanatıyla olduğu kadar eksantrik giyimi, davranışları ve sözleriyle de dikkat çekmiş, bu durum kimi zaman, onun sanatını takdir edenleri de etmeyenler kadar usandırmıştır.[2] Bu davranışların getirdiği kötü şöhret, Dalí'nin geniş kesimlerce tanınmasını sağlamış ve eserlerine duyulan ilgiyi arttırmıştır.

 

 

“NACİ KALMUKOĞLU”

 

1896 doğumlu olan , Kalmuk Türkleri'ndendir. Rus ihtilali dolayısıyla, Markof'ta sürdürdüğü tahsilini yarıda bırakarak 1920'de İstanbul'a gelmiştir. Markof'ta 4,5 yıl Güzel Sanatlar Akademisi'nde eğitim görmüştür. Türk yurttaşlığına geçtikten sonra bir süre tiyatro dekorları yaptı ve yaşamını bu yoldan kazandı. İstanbul'un büyük sinemalarında, otellerinde ve lokantalarında panolar, halkevi sahne dekorları ve İzmir Fuarı'nın pavyon resimlerini gerçekleştirdi

Bu işler onu uzun süre İstanbul'un sanat çevrelerinden uzak tuttu. Resim çocukluk tutkusu halinde devam ettiği için bir süre sonra Güzel Sanatlar Birliği'nin geleneksel sergilerine katıldı. Türkiye'de gerçek sanatçı kişiliği resmi bir görevi olması nedeniyle, içinde yaşadığı dönemin beğenilerine uygun konu ve üsluplarda yaptığı resimlerin ardında silik kalmıştır. 1928'de Milli Eğitim Bakanlığı tarafından Berlin'e gönderilmiş olan sanatçı, ilk sergisini 1940'da Ankara'da açmıştır. Sanatçının yeteneği konusunda ancak ölümünden sonra resim sever dostları için yaptığı eserler ortaya çıktığında bilgi sahibi olunmuştur. Çok değişik üsluplarda resimleri bulunan sanatçı ve peyzajları ile ünlüdür. Sanatçı 1957 yılında ölmüştür

 

EGE ÜNİVERSİTESİ KAĞIT VE KİTAP SANATLARI MÜZESİ

Türkiye’nin ilk Kağıt ve Kitap Sanatları Müzesi geçtiğimiz hafta İzmir'de açıldı. Ziyaretçilerini farklı kültürlerden örneklerle kağıt ve kitabın tarihsel yolculuğuna çıkaran müze, Bornova'daki eski bir Levanten köşkünde yaklaşık 1 buçuk yıllık çalışmanın sonucunda bugünkü halini aldı. Toplam 16 odadan oluşan müzede, kağıdın üretiminden bir kitap olarak sanat eserine dönüştüğü noktaya kadar çok çeşitli aşamalar görülebiliyor.
 

Kağıt ve Kitap Sanatları Müzesi'nin alt katı, insanoğlunun son 5 bin yılda kullandığı organik yazı malzemeleri, kağıdın tarihi, günümüz renkli kağıt sanatçılarının eserleri ve dünya renkli kağıtlarından örnekler ile modern kağıt sanatına ayrılıyor. Yine aynı katta asırlar önce ait kağıt yapım tekniği cansız mankenlerle canlandırılıyor.

Müzenin üst katında ise kitap sanatları, ekslibris, matbaa, sanatçı kitapları, kitap biçimleri, baskı teknikleri ile minyatür kitaplar, kitap ayraçları ve tipografi eserleri sunuluyor.

Kağıt ve kitabın Avrupa’dan Uzakdoğu’ya, bugüne kadar geçirdiği evrelerden örneklerin bulunduğu müzede kağıttan yapılmış 700'den fazla eser ziyaretçisini bekliyor.

Ad Soyad: Yorum:
E-posta:
Onay kodu:
24/05/2018 Gün Ortalama:60  Bugün 25 Ziyaret var  Sitede 1 kişi var  IP:54.158.219.248