Türkçe

20.11.2011 SARDES-BİRGİ GEZİSİ

7403 kez bakılmış

GEZİYE KATILIM ÜCRETİ TAM 50 TL ÖĞRENCİ 40 TL DİR. GEZİYE KESİN KATILIM İÇİN LÜTFEN  0532 504 55 67 NOLU TELEFONDAN HÜSEYİN YANIK İLE TEMASA GEÇİNİZ.(ÜCRETE SADECE YOL DAHİLDİR)

27.10.2011 SARDESBİRGİ GEZİ PROGRAMI

 

 

* 7.00 DERNEK BİNAMIZDAN HAREKET EDİYORUZ

* 9.00 AKHİSARDA 30 DK. KAHVALTI MOLASI VERİYORUZ

* 9.30 AKHİSARDAN SALİHLİ İSTİKAMETİNE HAREKET EDİYORUZ

* YOL GÜZERGAHIMIZDA BİN TEPELER VE GÖLMARMARA KIYISINDA FOTOĞRAF İÇİN UYGUN OLAN YERLERDE KÜÇÜK MOLALAR VERİYORUZ.

* 11.00 SALİHLİ SARDES HARABELERİNİ VE ARTEMİS TAPINAĞINI GEZMEK VE FOTOĞRAFLAMAK İÇİN YAKLAŞIK 2 SAAT AYIRIYORUZ ( MÜZE KARTINIZI YANINIZA ALMAYI UNUTMAYINIZ)

* 13.15 SALİHLİDE ÖĞLEN YEMEĞİ YİYORUZ

* 14.00 DA BİRGİYE DOĞRU YOLA ÇIKIYORUZ

* 15.30 DA BİRGİDE OLUYORUZ SAAT 17.30 A KADAR BİRGİ DE SERBEST FOTOĞRAF ÇEKİMİ İÇİN ZAMAN AYIRIYORUZ

* 17.30 DÖNÜŞ YOLU İÇİN ARACIMIZDA OLUYORUZ.

* 20.00 MENEMEN SAKIPAĞA TESİSLERİNDE 30 DK AKŞAM YEMEĞİ MOLASI VERİYORUZ

* 20.30 AYVALIK A DOĞRU HAREKET EDİYORUZ VE SAAT 22.30 DA AYVALIK A ULAŞIYORUZ BİR SONRAKİ GEZİMİZDE YENİDEN GÖRÜŞMEK DİLEĞİYLE.

Sardes veya SardeisManisa'nın Salihli ilçesine bağlı Sart kasabası yakınlarında bulunan ve Lidya(Lydia) devletine başkentlik yapmış antik kent.

Salihli merkezine 9 km, İzmir'e 82 km uzaklıkta olup, İzmir-Ankara karayolunun iki yanına yayılmıştır. Sardes bilinen tarihe göre paranın ilk basıldığı yerdir. Ayrıca tarihteki ünlü Kral Yolununbaşlangıcıdır. Uzun süre değerli taş olarak kullanılmış turuncu kuvars taşının Batı dillerindeki ismi olan ve "sard" kelimesi, taşın antik çağda çıkarıldığı Sart bölgesinden gelir. Halen burada Kuvars taşı ve altın çıkarımı devam etmektedir. Sart'ta tarihte bilinen ilk tiyatro kalıntıları da mevcut olup gün yüzüne çıkarılmaya çalışılmaktadır. Ayrıca Sart'ın yaklaşık 5 km kuzeyinde "Bin Tepeler" ismiyle anılan yaklaşık olarak 85 tane mezardan oluşan Lidya kraliyet mezarlığı bulunmaktadır. Sart kasabasında Batı Anadolu'nun Hristiyanlığın 7 kutsal tapınağından biri olan Artemis Tapınağı yer almaktadır.

 

 

BIRGI

Birgi’de Her şey dev bir müzenin parçası gibi“Zamana direnen konakları, camileri, medreseleri, hamamları ile ünlü âlimler diyarı Birgi’de her şey dev bir müzenin parçası gibi…”

Tarihi M.Ö 7. Yüzyılda Lidyalılarla başlayıp, roma, Bizans ve Osmanlı’ya kadar uzanan Birgi denizciliğiyle ünlü Aydın Oğulları beyliğine başkentlik yapmış, ortaçağda ise ulemalar yurdu haline gelmiştir. Bugün ise İzmir’in Ödemiş ilçesi sınırları içinde bulunan şirin bir kasabadır.

Birgi’nin roma dönem’inde pyrgion olan adı, beylikler döneminde “birki”, “bilge” gibi söyleyiş değişmeleriyle  “Birgi”ye dönüşmüştür. İhtişamlı tarihi boyunca birçok uygarlığa ev sahipliği yapan Birgi’de, her şey usta bir ressamın elinden çıkmış gibidir. Bozdağlar’ın Güney yamaçlarında yer alan, Birgi çayının sağında ve solunda kurulmuş olan kent, sadece koruma altına alınan tarihi eserleri ve yarım asırlık çam ağaçlarıyla değil, gündelik gelenek ve görenekleriyle de saklı kalmış bir tarihe sahiptir.

BİNTEPELER  

BİRGİ ÇAKIRAĞA KONAĞI  

Ad Soyad: Yorum:
E-posta:
Onay kodu:
24/05/2018 Gün Ortalama:60  Bugün 25 Ziyaret var  Sitede 1 kişi var  IP:54.158.219.248