Türkçe

22.10.2011 SÖYLEŞİ

8260 kez bakılmış

 

*22.10.2011 Cumartesi günü saat 15.00 de Dernek binamızda Gazeteci Hasan UYSAL ileTürkiye de Gazeteci Olmak “  konulu bir söyleşi yapılacaktır.

Kendi kaleminden Hasan UYSAL kimdir ?

 

1954 yılında  Kütahya’da ev hanımı anne ve memur babadan dünyaya geldi. İlkokulun ilk üç sınıfını Konya Ereğli’de okuyup geri kalan öğretim hayatını Kütahya’da tamamladı. Bu dönemde genç milli futbol takımına çağırıldı. 72-73 döneminde ODTÜ’yü Türkiye 3. olarak kazanarak Ankara’ya adım attı. Okulunu bırakıp yeni açılan Spor Akademisi’ne geçti ve 78’de mezun olan 56 kişi arasına girdi. Bu süreçte otuz beş bin üyeli Amatör Sporcular Derneği Başkanlığı yaptı ve profesyonel sporcuların sendikalaşması için çalıştı.1 Mayıs 79 tarihinde Politika Gazetesi’nde gazeteciliğe başladı. Gazete kapatılınca THA’a geçti. Kısa dönem askerlik yapmak için THA’dan ayrıldı. Asker dönüşü Cumhuriyet Gazetesi’nde dokuz yıl çalıştı. Bu süreçte on biri yılın gazetecisi olmak üzere kırkın üzerinde ödül aldı. 1987’de yılın en çok satan kitabı olan “Gizli Örgüt Nasıl Kurulur?”  yayınlandı. Üçü yılın en çok satan kitabı olmak üzere toplam on beş kitabı yayınlandı. Son yirmi yıldır çeşitli dergi, gazete ve internet sitelerinde yayınlanan dört binin üzerinde makalesi bulunuyor.

“Ben 56 yaşındayım, yıllardır sokakta yaşıyorum. Tam anlamıyla serseri dediğin adam. Diğer bir yanımsa karanlığın içine dalmak. Her bir halta maydanoz olan bir insanım, doğal olarak bir insanın başına yılda  beş kez olay geliyorsa benin elli kez geliyor. Yaşadığım olaylar artıyorbilgim artıyor, bunların hiçbiri rastlantı olmuyor.”

*    *    *

Ben komiklik yapmıyorum, insanları güldürüyorum ancak düşünmelerini de istiyorum. Ben insanlar dışarı çıktığında aklında birşeyler kalsın istiyorum.

*    *    *

Bir şeyleri ezberleyip, sahnede anlatmak benim yapamayacağım bir şey.  Nihayetinde ben tiyatrocu değilim. Ben muhabbet masasında arkadaşlarıma anlattığım anıları yine aynı formatta izleyenlere anlatıyorum.”

Ad Soyad: Yorum:
E-posta:
Onay kodu:
24/05/2018 Gün Ortalama:60  Bugün 25 Ziyaret var  Sitede 1 kişi var  IP:54.158.219.248