Türkçe

ERTELENEN GÖLYAZI TRİLYA GEZİSİNİ 20 MART CUMARTESİ YAPIYORUZ

6359 kez bakılmış

GÖLYAZI TRILYA GEZİ PROGRAMI

*20 mart Cumartesi gecesi saat 24.00 da Ayküsad önünde buluşuyoruz. 

*Yolumuz yaklaşık 300 km olup Balıkesir de 30 dk mola veriyoruz.

* Sabah 5.00 gibi Gölyazı da oluyoruz , meydandaki kahvelerin hemen yanındaki fırından aldığımız çörek ve sıcak ekmek ile kahvaltımızı yaptıktan ( yanınızda kahvaltılık malzeme getirebilirsiniz) ve biraz dinlendikten sonra gün doğumunda Gölyazı yı fotoğraflamak için göl kenarına gidiyoruz.

* Sabah balığa çıkan karı koca balıkçıları fotoğrafladıktan sonra saat 11.00 e kadar Gölyazı sokaklarını geziyoruz.

* 11.00 da balıkçıların dönüşünü ve mezat yerinde fotoğraflarımızı çekiyoruz

*12.00 da aracımızda toplanıp Trilya ya doğru yola çıkıyoruz.

* saat 13.00 da Trilya da öğlen yemeği için eski bir konakta (bakır sahan mantı evi) mantı yiyoruz.

*Yemeğimizi yedikten sonra trilya sokaklarını fotoğraflamak için çıkıyoruz

*Saat 15.45 de aracımızda buluşup yola çıkmadan önce çayımızı içmek ve  Marmara ya yukarıdan bakmak için Camlı kahveye gidiyoruz .

*Saat 16.45 de Ayvalık a doğru yola çıkıyoruz.

*Saat 19.30 civarında Balıkesir de akşam yemeğimizi yedikten sonra yolumuza devam ediyoruz yaklaşık saat 22.30 gibi Ayvalık a dönmüş oluyoruz.

 

*Ulaşım gideri kişi başı; tam 45 TL  , öğrenci 30 TL dir.

*Diğer giderler (yemek vs) fiyata dahil değildir.

  

 GÖLYAZI

Antikçağda Uluabat Gölü Apolyont Gölü olarak anılıyordu. Işık tanrısı Apolyon, gölün içindeki adaların ve kentin koruyucusu kabul edilirdi. Apolyon’a adanmış bir tapınağın kalıntılarını bugün hala Uluabat Gölü içindeki yedi adadan birinde görmek mümkündür.

Yine antikçağ mitolojisine göre bügünkü Apolyont Gölü’nün olduğu alanda Apollonya Krallığının olduğu ve Mustafakemalpaşa’da da Melde Krallığının olduğu rivayet edilir. Melde Kralının oğluna Apollonya Kralının kızını isterler ancak kral kızını vermez ve bir tepenin üzerine saray inşa ettirerek kızını burada saklar. Buna çok kızan Melde Kralı bugünkü Mustafakemalpaşa Çayı’nın yönünü Apollonya kentine çevirerek kenti olduğu gibi sular altında bırakır. Sarayın olduğu tepenin alt kısımları suyla kaplanır ve bugünkü Uluabat Gölü oluşur.

TRİLYA (ZEYTİNBAĞ)

Trilya adı nereden mi geliyor? Tri (üç), ilya (papaz)'dan meydana geldiği söylenir. Hristiyanlığın ilk konsili toplantısında muhalif üç din adamı Aya Yani, Aya Yorgi ve Aya Sotiri afaroz edilirler ve müritleri ile beraber Trilye'nin olduğu yere yerleşirler. Rumlardan kalma 7 kilise, üç manastır, üç ayazmadan günümüze sadece üç kilise ayakta kalabilmiş. Bunların içinde Kemerli Kilise de denilen Panagia Pantobalissa Kilisesinin sütunlarının İskenderiye'den getirildiği ve tarihte duvarına ilk resim yapılan kilise olduğu söyleniyor.

Kasabının merkezinde görülmesi gereken diğer bir mekan da Fatih Camii yani eski St Stephanos Kilisesi. Eski kilise, yeni cami çok iyi onarım görmüş ve eski heybetinden de birşey kaybetmemiş.

Ad Soyad: Yorum:
E-posta:
Onay kodu:
24/04/2018 Gün Ortalama:83  Bugün 14 Ziyaret var  Sitede 1 kişi var  IP:54.224.44.168